W dniach 14-15 września 2012 r. w gminie Sitkówka - Nowiny, w województwie świętokrzyskim odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego XVIII Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2012 w ramach IV Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Podczas uroczystości wręczono laureatom nagrody i wyróżnienia.

Zawody XVIII Sportowego Turnieju Miast i Gmin odbyły się w dniach 26 maja - 1 czerwca 2012 r. Głównymi celami imprezy było promowanie zdrowego stylu życia, aktywności ruchowej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu oraz rozbudzanie potrzeb systematycznego ćwiczenia u osób nieaktywnych ze wszystkich środowisk, grup zawodowych oraz społecznych. W 2012 roku w XVIII Sportowym Turnieju Miast i Gmin uczestniczyło 381 sklasyfikowanych miast i gmin w 6 kategoriach wynikających z ilości mieszkańców. Łącznie w konkurencjach wzięło udział 1.711.674 uczestników.

Laureatami, którzy zajęli I miejsca w poszczególnych grupach są:

• Grupa I (do 5 tys. Mieszkańców) - Sławoborze - woj. Zachodniopomorskie
  • Grupa II (od 5 tys. do 7,5 tys. mieszkańców) - Kalisz Pomorski - woj. Zachodniopomorskie
  • Grupa III (od 7,5 tys. do 15 tys. mieszkańców) - Gmina Lubawa - woj. Warmińsko-mazurskie
  • Grupa IV (od 15 tys. do 40 tys. mieszkańców) - Pyrzyce - woj. Zachodniopomorskie
  • Grupa V (od 40 tys. do 100 tys. mieszkańców) - Starachowice - woj. Świętokrzyskie
  • Grupa VI (od 100 tys. mieszkańców) - Częstochowa - woj. Śląskie

Głównym organizatorem Turnieju oraz Podsumowania była Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich z siedzibą w Warszawie. Patronat honorowy nad tą uroczystością objęli: Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, zaś patronat medialny objęli: Dyrektor TVP Kielce, Prezes Radia Kielce, Redaktor Naczelny „Gazety Wyborczej" w Kielcach i Redaktor Naczelny „Echa Dnia".

Gminę Lubawa na tegorocznym podsumowaniu reprezentowali: Wójt Gminy Lubawa - Tomasz Ewertowski, Przewodniczący Rady Gminy Lubawa - Jan Laskowski oraz Przewodniczący Gminnego Zrzeszenia LZS w Lubawie Benedykt Czarnecki, którzy z rąk Antoniego Bary - Prezesa Krajowej Federacji Sportu dla Wszystkich, Mieczysława Borowego - Prezesa Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej oraz przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki odebrali okazały Puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za zajęcie I miejsca w grupie III oraz II wyróżnienie dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego za największą liczbę startujących miast i gmin.