Rolnicy z diecezji toruńskiej dziękowali w niedzielę 28 sierpnia za tegoroczne zbiory. Na miejsce diecezjalno-gminnych dożynek wybrano w tym roku Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej.

Uroczystość rozpoczęła się godz. 11:30 od przemarszu korowodu dożynkowego, w którym uczestniczyli, m.in. Miejska Orkiestra Dęta w Lubawie, 20 delegacji z wieńcami dożynkowymi, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście. Mszę świętą poprzedzi wykład związany z jubileuszem 800 - lecia chrztu Ziemi Lubawskiej, który wygłosi ksiądz dziekan Marcin Staniszewski

Rok 2016 jest rokiem jubileuszowym dla Ziemi Lubawskiej ze względu na obchody 800-lecia chrystianizacji tych terenów. Proces chrystianizacji związany jest z działalnością misyjną biskupa Chrystiana w XIII wieku. Przyjęcie chrztu przez pogańskiego władcę tych terenów - Surwabuno znalazło potwierdzenie w bulii papieskiej z dnia 18 lutego 1216 roku wydanej przez Inncocentego III, gdzie po raz pierwszy w historii wymieniony jest termin „terra Lubavia”, czyli „ziemia lubawska”.

Następnie o godz. 12:00 rozpoczęło się liturgiczne podziękowanie za plony. Ceremonii przekazania chleba dokonały dwie pary starostów dożynkowych: Agnieszka i Zbigniew Makowscy z Tuszewa oraz Barbara i Sławomir Józefowicz z miejscowości Rynek a także przedstawiciele władzy samorządowej: wójt gminy Lubawa Tomasz Ewertowski oraz przewodniczący Rady Gminy Lubawa Jan Laskowski.

Mszę świętą dziękczynną poprowadził ks. biskup Andrzej Suski. Uczestniczyli w niej licznie zebrani rolnicy z rodzinami, przedstawiciele współorganizatorów tegorocznego święta, m.in. wójt gminy Lubawa Tomasz Ewertowski i jego zastępca Marian Licznerski, wójtowie i burmistrzowie Ziemi Lubawskiej oraz okolic, radni, sołtysi,Komendant Powiatowy Policji - Robert Mikusik,  komendant komisariatu policji w Lubawie  - Artur Sybilewski oraz komendant gminny PSP w Iławie  - Maciej Jasiński.

Patronat nad tegorocznym świętem rolników objął Prezydent RP Andrzej Duda. W imieniu prezydenta głos zabrał wojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. Słowa od premier Beaty Szydło przekazał wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zbigniew Babalski. Parlamentarzystów reprezentowali senator Bogusława Orzechowska oraz poseł Leonard Krasulski. Głos zabrał także marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Po mszy świętej oraz przemówieniach wójta Tomasza Ewertowskiego i zaproszonych gości, ks. biskup pobłogosławił wieńce dożynkowe.  (elubawa)

Relacja z konkursów i części artystycznej wkrótce.

Fotorelacja z Dożynek dostępna na stronie internetowej http://e-lubawa.pl/galeria/6433