Gminne Zrzeszenie LZS w Lubawie, dzięki środkom pozyskanym w ramach programu „Działaj Lokalnie VII", który jest organizowany przez Stowarzyszenie Przystań we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, zorganizowało wycieczkę do planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu na seans pt. LATO POD GWIAZDAMI oraz do nowej wystawy interaktywnej GEODIUM. Wyjazd odbył się dnia 25.07.2012 r. a brała w nim udział 25 osobowa grupa złożona z dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 21 lat z terenu gminy Lubawa oraz 5 opiekunów.

Pierwszym punktem wycieczki była sala GEODIUM, czyli wystawa interaktywna w toruńskim planetarium. Wystawa ta była poświęcona Ziemi jako planecie. Centralnym elementem Sali był obracający się i odpowiednie oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15m. Dzięki grze świateł uczestniczy w bardzo łatwy sposób mogli przekonać się dlaczego mamy 4 pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdowały się stanowiska, które tłumaczyły m.in. pole magnetyczne, tęcze, powstawanie wydm, a także źródła energii odnawialnej.

Drugim punktem wycieczki był seans LATO POD GWIAZDAMI, gdzie uczestnicy odbyli podróż wśród gwiazd i konstelacji. Poznali mitycznych, greckich bohaterów i przerażające stwory. Wyruszyli też na spotkanie gwiazd, które nigdy z Polski nikt nie dostrzeże - zobaczyli Krzyż Południa oraz Obłok Magellana. Młodzież oraz ich opiekunowie spotkali się z obcymi słońcami, poznali odległe mgławice, ujrzeli jak żyją i umierają gwiazdy oraz jak rodzą się nowe planety. Cały seans był bardzo zrozumiały dla uczestników i trwał około 40 minut.

Po wizycie w planetarium młodzież wraz z opiekunami udała się na odpoczynek przy fontannie COSMOPOLIS, która gdy zapada zmrok zmienia się w skaczącą wodę wśród kolorowych świateł w rytm muzyki. Na koniec wizyty w Toruniu, wycieczka udała się już tradycyjnie do Mc'Donaldu na Starym Mieście.

Kolejna wycieczka w ramach w/w programu odbędzie się 8 sierpnia 2012 roku do JuraParku w Solcu Kujawskim.